1 marca 2023

Podpis zdjęcia: Plakat WS 2023, Autor: BJDM

Miejsce wydarzenia: Opole

Data spotkania: 04/03/2023 - 04/03/2023

Autor: BJDM

Wielkie Ślizganie 2023 – „Jazda z pomocą“

Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w RP (ZMMN) tradycyjnie na początku nowego roku rozpoczyna planowanie największego projektu charytatywnego Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w Polsce. Tegoroczne „Wielkie Ślizganie” przebiega pod hasłem „Wielkie Ślizganie – Jazda z pomocą” i odbywa się już siedemnasty raz.

Czwartego marca 2023 roku, po nieco ponad roku znów nastał ten czas. Na lodowisku Toropol w Opolu setki dzieci, młodzieży i dorosłych będą jeździć na łyżwach i przy okazji zrobić coś dobrego. Przez cały dzień odwiedzający będą mogli pojeździć na łyżwach za zaledwie jedną złotówkę w ramach projektu organizowanego przez ZMMN. Jak co roku, zebrane pieniądze zostaną przekazane na szczytny cel i przysłużą się choremu dziecku z mniejszości niemieckiej.

Akcja na rzecz Domów Dziecka z Opolszczyzny

Oprócz jazdy na łyżwach na lodowisku, ZMMN oferuje w dniu swojego projektu urozmaicony program. ZMMN stara się zapewnić dzieciom i młodzieży z domów dziecka na Opolszczyźnie ciekawy i niezapomniany dzień. Dzieci będą miały okazję pojeździć lub nauczyć się jeździć na łyżwach razem z wolontariuszami, a także skorzystać z wielu ciekawych atrakcji na zaplanowanych stoiskach, m.in. modelowania balonów, malowania twarzy, czy konkursów. Dzięki pomocy sponsorów ZMMN pokryje koszty podróży i wyżywienia dzieci.
„W czasach, gdy wojna na Ukrainie ciąży na umysłach ludzi, szczególnie najmłodsi tęsknią za jakimś sportem, aktywnością fizyczną, dniem z przyjaciółmi i mnóstwem zabawy. To właśnie chcemy im zaoferować i przy okazji zrobić coś dobrego – mówi Anna Walecko, jedna z koordynatorek projektu.

Zbiórka artykułów higienicznych

Oprócz zbierania datków i odwiedzania domów dziecka podczas „Wielkiego Ślizgania”, istnieje jeszcze jedna akcja Młodzieży Mniejszości Niemieckiej. ZMMN regularnie inicjuje zbiórkę artykułów higienicznych na kilka tygodni przed właściwą akcją charytatywną, w której uczestniczą głównie niemieckie Koła Przyjaźni (DFK) i szkoły z okolicy. Od mydeł, szamponów, detergentów po artykuły medyczne – co roku zbierana jest duża ilość darów. „Artykuły higieniczne, a także datki na ich zakup zbieramy w siedzibie ZMMN w Opolu, a następnie zawozimy je po „Wielkim Ślizganiu” do domów dziecka, gdzie są chętnie przyjmowane i pomagają bezpośrednio na miejscu” – mówi Florian Kostka, pracownik ZMMN, który w tym roku pomaga w akcji jako wolontariusz.

„Wielkie Ślizganie” jako projekt wolontariatu

„Wielkie Ślizganie” to zawsze efekt intensywnej pracy wolontariuszy. Zespół wolontariuszy planuje imprezę z dużym wyprzedzeniem. Dzielą się zadaniami do wykonania i spotykają się na kilku spotkaniach przygotowawczych. Trzeba zadbać o takie aspekty jak wynajęcie lodowiska, znalezienie sponsorów, kontakt z domami dziecka czy stworzenie plakatów i ulotek. „W tym roku mamy dobrą mieszankę w zespole organizacyjnym. Mamy osoby, które już kilka razy uczestniczyły w wydarzeniu i pomagają nam swoim doświadczeniem i kontaktami. Ale są też zupełnie nowi członkowie z nowych kół terenowych ZMMN lub z Punktów Młodzieżowych, dla których będzie to pierwszy naprawdę duży projekt – mówi Anna Franik, druga koordynatorka projektu „Wielkie Ślizganie”. „Ta wymiana doświadczeń jest bardzo ważna, bo „Ślizganie” jest już pewnego rodzaju marką i powinno się je dobrze kontynuować w kolejnych latach” – dodaje.

W dniu imprezy, zaangażowana jest grupa ponad pięćdziesięciu wolontariuszy z kół terenowych ZMMN i innych grup młodzieżowych, którzy wkładają swój wysiłek, od opieki nad dziećmi i młodzieżą, dekoracji i utrzymania porządku, do obsługi kasy i serwowania posiłków. „Członkowie ZMMN widzą, pomagając lub po prostu będąc na miejscu, co robimy. Członkowie mniejszości niemieckiej, lokalni politycy i media widzą, co udało nam się zorganizować. Polska większość widzi, co młodzi ludzie z mniejszości robią dla innych młodych ludzi. To dobra reklama dla ZMMN, ale przede wszystkim to wiele, wiele dobra, które dzieje się i pomaga innym – podsumowuje Anna Walecko.