16 marca 2023

Schuld und Leid – odczyt z Wernerem Sonne i Thomasem Kreutzmannem w Opolu

„Czy historia się powtarza?” Z tym pytaniem Werner Sonne, były szef studia ARD w Waszyngtonie i Warszawie, oraz Thomas Kreutzmann, były korespondent ARD w Pradze, zwracają się do swoich czytelników w nowej książce „Schuld und Leid”.

W czasach rosyjskiej wojny napastniczej na Ukrainie tematy „ucieczki” i „wypędzenia” wydają się ponownie zyskiwać na aktualności w Europie, a zajęcie się nimi jest potrzebne bardziej niż kiedykolwiek. Nowa książka pokazuje te powiązania, ale także różnice między obecną sytuacją a tą w Niemczech w 1945 roku.

Wspólnie z Fundacja Solidarności z Niemcami za Granicą oraz Sejmikiem Województwa Opolskiego organizujemy spotkanie wokół książki z udziałem obu znanych autorów.

 

Spotkanie odbędzie się 22 marca 2023 r. o godz. 17:00 w Sali Orła Białego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego. Czytanie uzupełni dyskusja panelowa z udziałem prof. Krzysztofa Ruchniewicza, historyka, badacza Niemiec, profesora Uniwersytetu Wrocławskiego, dyrektora Katedry Historii Współczesnej w tamtejszym Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta oraz Weroniki Wiese, Kierownik Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego Niemców w Polsce, dająca możliwość dyskusji i wymiany poglądów z autorami.

Dzięki lekturze oraz dyskusji panelowej mamy nadzieję uwrażliwić Państwa na tematy „ucieczki” i „wypędzenia” z dzisiejszej perspektywy.

Informujemy, że spotkanie będzie tłumaczone symultanicznie. Zachęcamy do zgłaszania chęci udziału w spotkaniu: aurelia.langosz@haus.pl lub 77 4079515