17 maja 2024

Powołanie doradcy Marszałka Sejmu ds. mniejszości narodowych i etnicznych

W środę, 15 maja br., marszałek Sejmu Szymon Hołownia powołał Ryszarda Gallę na stanowisko doradcy ds. mniejszości narodowych i etnicznych.

– Różnice, różnorodność naszych języków, naszych kultur, naszych wyznań są naszą siłą, a nie słabością. Silne państwo zawsze powinno w ten sposób o naszej różnorodności myśleć – powiedział Szymon Hołownia. Marszałek Izby podczas wystąpienia podkreślił, że po raz pierwszy od dawna w polskim Sejmie nie zasiada przedstawiciel mniejszości narodowych. Stąd też pojawiła się idea , aby to Marszałek powołał swojego doradcę ds. narodowych i etnicznych, tak aby mógł współpracować z organami Sejmu.

Szymon Hołownia poinformował, że kandydaturę Ryszarda Galli w głosowaniu wsparli przedstawiciele różnych mniejszości narodowych, a sam doradca Marszałka Sejmu reprezentować będzie „wszystkie mniejszości narodowe, nie tylko niemiecką, z której się wywodzi”.

Ryszard Galla jest byłym posłem mniejszości niemieckiej, zasiadał w Sejmie  V, VI, VII, VIII i IX kadencje.

https://www.sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/komunikat.xsp?documentId=1011C6C261ED3F28C1258B1E00463F83

W załączeniu znajdą Państwo również informacje prasową ze Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

Pobierz pliki

15.05.2024 Presseinformation