8 czerwca 2020

Kandydat na prezydenta RP Szymon Hołownia spotkał się z przedstawicielami Mniejszości Niemieckiej

Kampania wyborcza kandydatów na prezydenta RP ponownie oficjalnie ruszyła. 3.06.2020 na Śląsku Opolskim przebywał kandydat Szymon Hołownia, który odwiedził w tym dniu Gogolin. Oprócz spotkania z burmistrzem gminy Joachimem Wojtalą i spotkaniem z mieszkańcami, pan Hołownia spotkał się w siedzibie DFK Gogolin z przedstawicielami Mniejszości Niemieckiej. Szymon Hołownia jest jedynym kandydatem w tej kampanii, który odpowiedział na pytania zadane przez Związek Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce, a które odnosiły się do sytuacji Mniejszości Niemieckiej w Polsce. Do tej pory jest również jedynym kandydatem, który z własnej inicjatywy zechciał się spotkać z przedstawicielami Mniejszości Niemieckiej.

Podczas tego spotkania, kandydat, który sam pochodzi z Białegostoku, gdzie żyje m.in. mniejszość białoruska i doskonale rozumie specyfikę różnorodnego regionu, podkreślał, że każda mniejszość jest bogactwem dla Polski. Dla Szymona Hołowni “jedność to pojednana różnorodność”. Kandydat zaznaczył również, że w przypadku mniejszości nie powinna obowiązywać zasada wzajemności. Nie powinno się zatem negocjować kwestii Polaków mieszkających w Niemczech, robiąc przy tym z Mniejszości Niemieckiej zakładników i nie rozwiązując tym samym problemów i bolączek obywateli Polskich narodowości niemieckiej.

Szymon Hołownia z uwagą wysłuchał wszystkich wypowiedzi przedstawicieli Mniejszości Niemieckiej, zaznaczając że jako prezydent nie podpisze żadnej ustawy, która nie będzie poprzedzona konsultacjami ze środowiskami, których ta ustawa dotyczy. Deklarował również aktywne prowadzenie polityki międzynarodowej i budowanie dobrych relacji z krajami Unii Europejskiej, przede wszystkim tymi, które leżą na granicy z Polską.

Źródło: TSKN na Śląsku Opolskim