14 czerwca 2022

Obchody Dnia Ofiar Obozu Zgoda

Dzień pamięci ofiar obozu „Zgoda” – uroczystość upamiętniająca organizowana jest w ramach „Tragedii Górnośląskiej” – odbędzie się dnia 18 czerwca 2022 r.

 

„Zgoda” (obóz pracy) – znajdujący się w Świętochłowicach od końca lutego 1945 roku do listopada 1945 obóz podlegający polskiemu Urzędowi Bezpieczeństwa Publicznego, którego komendantem był Salomon Morel.

 

W programie:
godz. 10.00 – Msza św. w kościele św. Józefa w Chorzowie (ul. Łagiewnicka 17)
godz. 11.00 – Uroczystości na cmentarzu w Nowym Bytomiu (ul. Chorzowska)
godz. 12.00 – Uroczystość główna przed Bramą obozu „Zgoda” (ul. Wojska Polskiego)

 

Upamiętnienie ofiar obozu w Zgoda w ubiegłym roku upłynęło pod znakiem dwudziestopięciolecia obchodów. Było jednak bardzo ograniczone ze względu na obowiązujące restrykcyjne przepisy pandemiczne. Mamy nadzieję że w tym roku ograniczenia te zostaną złagodzone. Rodzi to nadzieję, że tegoroczna uroczystość upamiętniającą w Zgodzie zgromadzi więcej gości niż ostatnia .

 

Serdecznie zapraszamy!

 

Upłynęło już 77 lat od Tragedii Górnośląskiej , może wywołać to opinię że, wystarczy już upamiętnień tych wydarzeń. Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w cytacie wystąpienia byłego prezydenta Niemiec Romana Herzoga:
„Pamięć nie może się skończyć , musi trwać również by zachęcać przyszłe pokolenia do czujności. Dlatego ważne jest, aby znaleźć formułę pamięci , która będzie działała w przyszłości. Powinien wyrażać żal z powodu cierpień i straty, być poświęcona pamięci ofiar i przeciwdziałać niebezpieczeństwu ich powtórzenia ”.