13 października 2022

Podpis zdjęcia: (Deutsch) Einladung zur Jugendkonferenz, Autor:

Miejsce wydarzenia: Kreisau

Data spotkania: -

Autor: Dominik Duda

Konferencja Młodzieżowa „Przyjaźń Polsko-Niemiecka”

Konferencja Młodzieżowa BJDM odbędzie się w Krzyżowej dniach 21-23 października 2022 r. Na zainteresowaną młodzież czeka ciekawy program z warsztatami i różnymi wydarzeniami na temat rozwoju historii współpracy polsko-niemieckiej.

Krzyżowa nie zostało wybrane przypadkowo, ale jako miejsce historycznie ważne w stosunkach polsko-niemieckich jest punktem motywacyjnym, w którym można zdobyć nowe umiejętności. W Krzyżowej krzyżują się i łączą polskie i niemieckie doświadczenia XX wieku. Tutaj takie słowa jak pokój, demokracja i pojednanie stają się odczuwalne i namacalne dla nowych pokoleń.

Raz do roku grupa aktywnych i kreatywnych młodych osób spotyka się, aby spędzić długie godziny na inspirujących dyskusjach, wymianie doświadczeń i po prostu – dobrej zabawie. Konferencja Młodzieżowa to 3 dni interesujących warsztatów, podczas których zdobywa się wiedzę teoretyczną i wykorzystuje się ją w praktyce.
Jest to również dobra okazja, aby pokazać w jaki sposób kształtuje się dialog kulturalny i polityczny na polsko-niemieckiej płaszczyźnie oraz w jaki sposób młode pokolenie może wpłynąć na polepszenie owej współpracy. Jak wiadomo, dyskryminacja mniejszości niemieckiej stała się faktem dokonanym, w której najbardziej pokrzywdzone będą dzieci, gdyż to właśnie im odebrano prawo do nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej. Ta jawna dyskryminacja może sięgnąć dalej, jeśli my nadal pozostaniemy bierni wobec tej sytuacji. Skoro działania mniejszości niemieckiej w Polsce polegające na akcji #sprachlos w mediach społecznościowych, pisaniu kartek pocztowych do posłanek i posłów RP oraz wyrażaniu jawnego sprzeciwu wobec absurdalnej sytuacji nie przyniosły oczekiwanych efektów, Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej chce pójść o krok dalej i pokazać, że pomimo tego co może nas dzielić jesteśmy nadal jednością w dążeniu do naszych praw i powinności. Konferencja Młodzieżowa jest tego dobrym przykładem.

Jest to również jednym z naszych sztandarowych projektów – odbywa się nieprzerwanie od 2000 roku. Program jest regularnie unowocześniany – tak, aby stale inspirować, motywować oraz spełniać oczekiwania i potrzeby współczesnej młodzieży.

Serdecznie zapraszamy i czekamy na zgłoszenia!

Więcej informacji o projekcie na stronie: https://t1p.de/JuKon2022