4 grudnia 2023

Nowy zarząd wybrany

Nowym Przewodniczącym Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Woj. Śląskiego został Martin Lippa. Wraz z 18 Członkami Zarządu, z których część została nowo wybrana, będzie on kierował mniejszością niemiecką w województwie śląskim w kadencji 2023-2027.

To wynik wyborów, które odbyły się 25 listopada 2023 r. w Centrum Eichendorffa w Łubowicach podczas zjazdu delegatów TSKN Woj. Śląskiego. W zebraniu wzięło udział 51 z 65 Delegatów. Dzień rozpoczął się Mszą Świętą, która została odprawiona o godzinie 10.00 w łubowickim kościele. Następnie, od godziny 11.00, Delegaci zebrali się w Sali konferencyjnej Centrum Eichendorffa, aby wybrać Przewodniczącego, Zarząd oraz Komisję Rewizyjną na kadencję 2023-2027.

Spotkanie rozpoczęło się minutą ciszy dla zmarłych członków DFK i odśpiewaniem pieśni Oberschlesien ist mein Heimatland. Po wyborze przewodniczącego i sekretarza obrad głos zabrali zaproszeni goście: senator Henryk Siedlaczek, posłanka na Sejm Gabriela Lenartowicz, przedstawiciel VdG Łukasz Jastrzembski oraz przedstawiciel BJDM Kacper Piechaczek. Przewodniczący spotkania odczytał również list od Magdaleny Szewczuk-Szturc, pełnomocnik wojewody śląskiego ds. mniejszości narodowych i etnicznych.

Następnie wybrano Komisję Uchwał i Wniosków oraz Komisję Wyborczą. Kolejnym punktem było podsumowanie kadencji 2019-2023 Zarządu. Sprawozdanie przedstawił Martin Lippa, Przewodniczący TSKN kończącej się kadencji. Podkreślił, że charakteryzowała się ona kryzysami, w tym m.in. pandemią, która miała ogromny wpływ na całą pracę DFK Woj. Śląskiego. Martin Lippa wskazał również najważniejsze projekty oraz zwrócił uwagę na problemy. Podziękował również wszystkim Członkom Zarządu kadencji 2019-2023 za ich zaangażowanie oraz wszystkim członkom DFK za ich pracę. Podkreślił, że zarządy zostały wybrane w 99% Kół, co – w sytuacji pokryzysowej – można uznać za sukces.

Martin Lippa nowym starym Przewodniczącym

Po podsumowaniu odbyły się wybory. Był 1 kandydat na Przewodniczącego – Martin Lippa (Koło Gliwice-Łabędy, Oddział Gliwice). Tym samym Rada Delegatów uznała, że wybory mogą odbyć się w sposób jawny, co jest zgodne z regulaminem wyborczym, gdyż liczba kandydatów nie przekracza liczby mandatów. To samo dotyczyło wyborów Komisji Rewizyjnej – wybierano 3 Członków Komisji, a kandydatów było tyle samo. Jedynie wybory Członków Zarządu były tajne, gdyż na 9 miejsc było 10 kandydatów.

Delegaci niemal jednoznacznie zdecydowali, że funkcję Przewodniczącego Zarządu ponownie obejmie Martin Lippa – 49 delegatów było za, 2 wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw.

W wyniku przeprowadzonych wyborów komisję rewizyjną na kolejne 4 lata tworzą: Witold Ciba (Koło Katowice-Centrum, Oddział Katowice), Rudolf Schreck (Koło Katowice-Centrum, Oddział Katowice) oraz Zygfryd Wladarz (Koło Pilchowice, Oddział Gliwice). Również w tym przypadku delegaci byli niemal jednomyślni – tylko 1 głos był przeciw, a reszta za.

18 Członków Zarządu na lata 2023-2027

Wyniki wyborów do Zarządu Stowarzyszenia, przeprowadzonych podczas Zebrania Delegatów, przedstawiają się następująco:

– Piotr Daniel (Koło Gliwice-Łabędy, Oddział Gliwice) – 49 głosów
– Andrzej von Dramsky (Koło Wieszowa, Oddział Gliwice) – 47 głosów
– Dorota Gorgosch (Kolo Racibórz-Centrum, Oddział Racibórz) – 47 głosów
– Maria Gruca (Koło Wodzisław Śląski, Oddział Wodzisław Śląski) – 43 głosy
– Teresa Kionczyk (Koło Racibórz-Centrum, Oddział Racibórz) – 49 głosów
– Roman Marcol (Koło Nędza, Oddział Racibórz) – 49 głosów
– Sylwia Niemiec (Koło Nędza, Oddział Racibórz) – 40 głosów
– Lucjan Ryszka (Koło Rydułtowy, Oddział Wodzisław Śląski) – 45 głosów
– Adrian Słodowicz (Koło Rybnik-Północ, Oddział Rybnik) – 17 głosów
– Julia Stobrawa (Koło Siemianowice, Oddział Katowice) – 47 głosów

Do Zarządu Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Woj. Śląskiego wybrani zostali wszyscy oprócz Adriana Słodowicza, który otrzymał najmniejszą ilość głosów. W wyborach Zarządu Delegaci oddali 50 ważnych głosów.

Oprócz Martina Lippy i 9 wybranych Członków Zarządu, w skład Zarządu wchodzą również Przewodniczący wszystkich dziewięciu Oddziałów TSKN w Woj. Śląskim:  Marek Tylikowski (Oddział Bytom), Agnieszka Dłociok (Oddział Gliwice), Tomasz Daschek (Oddział Zabrze), Eugeniusz Nagel (Oddział Katowice), Lucyna Duda (Oddział Wodzisław Śląski), Waldemar Świerczek (Oddział Racibórz), Bronisław Da-Via (Oddział Rybnik), Oskar Mandla (Oddział Tychy) i Mieczysław Roseger (Oddział Beskid Śląski).

Na zakończenie spotkania odbyła się dyskusja poświęcona głównie ostatnim wyborom parlamentarnym.

Nowo wybranym władzom Towarzystwa życzymy samych sukcesów.