19 listopada 2021

Zagłosuj w plebiscycie!

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego zgłosiło swoje 3 projekty młodzieżowe do plebiscytu na najlepszy projekt młodzieżowy 2021 roku, organizowanego przez redakcję Antidotum.

  1. Fabryka gier – konkurs wojewódzki
  2. Życie codzienne naszych przodków
  3. Krzyżacy – historia i mity

Projekt z największą liczbą głosów zostanie nagrodzony statuetką „Najlepszy Projekt Młodzieżowy 2021” oraz stroną tytułową wraz z wywiadem w kwartalniku młodzieżowym „Antidotum”.

Głosowanie będzie trwać do dnia 25. listopada 2021 do godz. 00:00. Każda osoba może oddać dwa głosy.

Link do głosowania: https://de.surveymonkey.com/r/LTQ99WV

 

Przedstawiamy Państwu nasze projekty młodzieżowe 2021:

1. Fabryka gier – konkurs wojewódzki

Oddział TSKN Katowice w partnerstwie z zaprzyjaźnionymi placówkami oświaty z Katowic zorganizowali dla dzieci i młodzieży w wieku 9-15 lat ciekawą inicjatywę.

Konkurs na zaprojektowanie, przygotowanie i wykonanie gry planszowej, bądź karcianej, które mają na celu naukę j. niemieckiego jak i poszerzenia wiedzy nt. regionalizmu. Gra mogła dotyczyć tym sposobem takich tematów jak: gramatyka, zwroty, słownictwo itp.

Każda gra winna być kompletnym i samodzielnym produktem (karta lub gra planszowa, kostka, opakowanie). Ponadto dana gra musiała posiadać dwujęzyczny opis/instrukcje gry, zawierając również następujące informacje: autora/autorów gry, grafikę, liczbę i wiek graczy, orientacyjny czas gry, zasady gry (do 1000 znaków). Gra musiała posiadać również swoją nazwę.

Zgłoszeni uczestnicy konkursu (indywidualni, grupy) zostali podzielenie na 2 grupy wiekowe: klasy 4-6 oraz 7-8. Zwycięzcy zostali ogłoszeni podczas festiwalu gry. Dla pierwszych trzech miejsc zostały przygotowane nagrody.

Do konkursu zgłosiło się około 100 uczestników z całego województwa śląskiego, gdzie 50 najlepszych zostało zaproszonych na festiwal gier, który odbył się w Społecznej Szkole Podstawowej Społecznego Towarzystwa Edukacyjnego OMEGA w Katowicach. Prace zostały ocenione przez powołaną komicję konkursową, składająca się z przedstawicieli: Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego, Instytutu Goethego, Przewodniczącego Oddziału TSKN Katowice oraz koordynatorów.

Z powodu sytuacji epidemiologicznej festiwal gier odbył w namiocie. W tym dniu obok ogłoszenia wyników konkursu uczestnicy mogli wypróbować zaprojektowane gry.

 

2. Życie codzienne naszych przodków

13 października w skansenie w Wielowsi rozpoczął się nowy projekt pod nazwą „Życie codzienne naszych przodków”. Jest to wspólny projekt Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Woj. Śląskiego i Gminnego Domu Kultury w Wielowsi.

W skansenie znajdują się trzy pomieszczenia: sypialnia, kuchnia i sala dydaktyczna z czasów naszych przodków. Jest też duża sala, w której znajduje się wiele urządzeń i przedmiotów codziennego użytku wykorzystywanych w codziennej pracy, np. na roli. Wszystko, co można zobaczyć w skansenie, pochodzi z prywatnych zbiorów mieszkańców.

Muzeum oferuje alternatywę dla tradycyjnego nauczania historii czy lekcji języka mniejszości. Po przyłączeniu się mniejszości niemieckiej do projektu powstały dwujęzyczne karty pracy, między innymi gry.

 

3. Krzyżacy – historia i mity

W dniach 7-10.07.2021 r. TSKN Woj. Śląskiego zorganizowała projekt pt. „Krzyżacy – historia i mity”. W sumie 40 osób mogło poszerzyć swoją wiedzę historyczną i zobaczyć wiele ciekawych miejsc.

Oskar Mandla, członek Zarządu Woj. DFK, był osobą, która przybliżyła młodzieży historię i mity o Zakonie Krzyżackim, towarzyszył grupie w podróży i odpowiadał na wszelkie pytania.

Program wyjazdu studyjnego był bardzo bogaty i obejmował wiele ciekawych miejsc, które stawały się jeszcze bardziej interesujące, gdy słuchało się historii z nimi związanych.

Pierwszego dnia odbyło się zwiedzanie miasta Torunia z przewodnikiem. Toruń to pierwsze miasto założone przez Krzyżaków na obecnych ziemiach polskich. Ponadto młodzież zwiedziła „Muzeum Bitwy pod Grunwaldem“ oraz zamek Golub. Oczywiście podczas takiego wyjazdu nie mogło zbraknąć w programie największego zamku krzyżackiego na świecie, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – mowa oczywiście o zamku w Malborku.

Aby urozmaicić program, zaplanowano również inne miejsca. Wycieczka udała się również do zamku Sztynort, który jest polsko-niemieckim miejscem pamięci ruchu oporu. Młodzież miała również możliwość zwiedzenia kompleksu bunkrów Mamerki, tj. Kwatery Głównej Niemieckich Wojsk Lądowych (OKH) oraz Śluzy Leśniewo.